Tolstoy’dan Mükemmel Hayat Kuralları

Bir insanın hayatında mutlaka uygulaması gereken kurallar zinciri. Bu kurallara her insanın uyması gereklidir.

Tolstos, Savaş ve Barış, Anne Karenina gibi günümüze kadar uzanan eserleriyle tanınmış bir yazardır. Tolstoy’un büyük bir yazar olduğunu Henri Troyat’In yazdığı biyografi kitabında rastlıyoruz.

Tolstoy, yaşamına dair belirlediği kuralları henüz 25 yaşında iken tüm hayatı boyunca benimsemiş ve o kurallara uymuştur. Tolstoy kendisi hakkında nasıl bir sevgi ve özenle yaklaştığını şu sözlerle anlayabiliyoruz: : “Ender bulunur bir insan olduğum fikrine artık alışmalıyım. Kendim kadar iyi ahlaklı bir adamla daha tanışmadım, ne de idealleri uğruna her şeyi feda etmeye benim kadar hazır birini tanıdım.”. Bu sözlerin ardında, yedi yıl öncesinde hayatın belirlediği “yaşam kuralları”na uymaya başlayan ve devam eden bir insanın özgüvenini ve idealist bir hayatın var olduğunu çok rahat bir şekilde görebiliyoruz.

Tolstoy’un Kuralları Şöyledir:

 

Saat beşte uyan

Sabah saat 5’te uyanmak, insanı hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkilediğinin bilimsel kanıtları mevcuttur. Sabah 5 ‘te uyanan insan, güne daha mutlu ve huzurlu bir başlangıç yapar.

Yatağına gitmek için saat ondan geçe kalma

Araştırmalar sonucu, insanoğlu’nun en geç uyuma saati saat 10 olarak belirlenmiştir. Bu araştırmalar, daha erken yatan kişilerin daha çok üretken ve daha çok enerjik olduğunu gösteriyor.

Gün içinde iki saat uyunabilir

Gün içinde öğlen vaktinde iki saat uyumak: insanı dinç tutuyor ve daha çok iyi çalışmasına sebep oluyor.

Yemeklerini ölçülü ye

Midemizin yeteri kadar ölçülü yemek yememiz, her insan için uygulanması gereken bir kuraldır. Aşırıya kaçıldığında sağlık açısından sıkıntıları mevcuttur.

Tatlılardan kaçın

Fazla tatlı yemekten kaçınmamız gerektiğini vurguluyor. Sürekli olarak tatlı yiyen insanların, aşırı kiloları bu kural ile bağdaşmaktadır.

Her gün bir saat yürü

Sürekli oturduğu yerden çalışan insanların vücutları hareketsiz kalır. Gün içinde 1 saat yürüyüşün vücuda olumlu etkileri vardır.

Hizmet ettiğin kişileri sev

Çalıştığın işi ve hizmet ettiğin işi sev. Çünki, sevmeden yaptığın işte hiçbir zaman başarılı olamazsın.

Akla dayalı olmayan hiçbir genel görüşü önemseme

Bu sözü ile, idrak etmemiz gerektiğini vurgulamaktadır.

Bir seferde sadece tek bir işle uğraş

Meşguliyetin ne olursa olsun, birden fazla işle meşgul olma!

Gerekli olmadıkça hayal gücünün başını alıp gitmesine izin verme

Fazla hayal dünyasına gitmemizin insan sağlığına zararlı olduğunu dile getiriyor.

Geçmiş zamanlardan edinilen tecrübelerle yeni maddeler de ekleniyor:

  • Asla hislerini gösterme.
  • Kadınlardan uzak dur.
  • Başkalarının senin hakkında düşündüklerini umursamayı bırak.
  • İyi şeyler yap ama göze çarpma.
  • Senden zor durumdakilere yardımcı ol.
  • Şehvet hislerini sıkı çalışarak bastır.

Tolstoy, 82 yıllık yaşantısı boyunca 14 çocuğu olmuştur. Bu sıraladığımız maddelere ne kadar uyup uymadığını düşünmemiz gerçekten zor. Yıllar geçtikçe, “yaşam kuralları” maddelerine “yazma kuralları” olarak eklenmiştir.

Yazma Kuralları :

  • Yazdıklarını tekrar okuyup üzerinden geçerken nelerin eklenmesi gerektiğini düşünme (aklına gelen fikirler ne kadar takdire değer olursa olsun)… Onun yerine anlam bütünlüğünü bozmadan nelerin çıkarılabileceğini düşün.
  • Yazdıklarını eleştirirken her zaman kendini, en sınırlı okurun, bir kitapta sadece eğlencelik şeyler arayan okurun yerine koy.
  • En ilginç kitaplar, yazarın kendi görüşlerini saklar gibi yaptığı ama yine de onlara sadık kaldıklarıdır.

cihan

Birbirinden güzel yazıları siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz, okuduğunuz içerikler hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin lütfen.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu