Tasavvuf Nedir? Alimlerin Tasavvuf Hakkında Görüşleri

Birçok alimin, islam büyüğünün deryasına kapıldığı ve geniş bir deniz olarak tanınan Tasavvuf nedir? Alimlerin Tasavvuf Hakkında Görüşleri

Herşeyde yaratıcının simasını arayan ve yaratıcının varlığını sürekli kalbinde taşıyan sevgi ve hoşgörü üzerine odaklı olması ile insanları derinden etkiler. Tasavvufun genel amacı, insanları kötü huylardan arındıran, iyi işler yapmasına sebebiyet veren ve kalbi tamamen kötülükten arındırmak ister. Tasavvufu kelimeler ile anlatmak tamamen yanlıştır, bir yaşam tecrübesidir ve tasavvufu anlamak için bizzat yaşamak gerekir. Yani felsefe üzerinden yola çıkacak olursak, bir çocuğa elini yakma diyebilirsiniz fakat çocuk elinin yanacağını bilmez göz göre göre belki elini yakacaktır. Tasavvuf ise, insanların düşünce yapısını tamamen değiştirmiştir. Tasavvuf mana aramaktır, bir deryadır ve bu deryaya daldığında insan kendini ruhen teslim eder.

İslam Alimleri Tarafından Tasavvuf’un Tanımı

Ebu Hafs el-Haddâd k.s.

“Tasavvuf, tamamıyla edeplerden ibarettir. Her vaktin, halin ve makamın kendine göre bir edebi vardır. Her kim bu vakitlerdeki edeplere uymaya devam ederse Hak dostlarının ulaştığı makama ulaşır.”


Şehabeddin Sühreverdî k.s

Tasavvuf, evveli ilim, ortası amel, sonu da Allah’tan gelecek ikram ve ihsana nail olmaktır.


İmam-ı Rabbani Hz.

Şeriatın (dinî hükümler bütününün) üç kısmı vardır. Bunlar, ilim, amel ve ihlâstır. İhlâsı tamamlamada tarikat ve hakikat şeriatın hizmetçisidir. Bu hakikatin kendisidir, fakat herkesin zihni idrak edemez.


Nefes, namazda en temel noktadır. Huşu dediğimiz farkındalık içinde, gerçekten ‘Allahu Ekber!’ idraki ile (sonsuzluk bilinci) kılınan namazda; nefes, yönlendirilmeye gerek kalmadan kendiliğinden dengeye girer.

Hayalin Mucizesi isimli kitap sayfa 55


Aşkın Gözyaşları – Yunus Emre

Nasıl ki güneşin ışığında çiçek, kelebek, insan bütün mahlûkat yararlanıyorsa iman ışığından da insanların aydınlanmasına hoşgörü ve af ile gidilebilir.

O göz ki seni gördü, o neye nazar etsin,
Şu can ki seni duydu, tende ne karar etsin.
Gelin bugün yanalım, yarın yanmamak için,
Ölelim ölmez iken, yine ölmemek için.


Dil ile müslüman olmak kolaydır. İnsanın imtihanı ele geçince, nimet veya külfetle baş başa kalınca başlar.


Ma’na evine daldık vücudu seyran kıldık,
İki cihan seyrini cümle vücudda bulduk.Yâr yüreğim yar, gör ki neler var,
Bu halk içinde bize de gülen var,
Ko bizi bilmeyip gülen gülsün,
Nâdan ne bilsin bizi de bir bilen var.


Herkes doğrudur sen doğru isen,
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.

 

cihan

Birbirinden güzel yazıları siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz, okuduğunuz içerikler hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin lütfen.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu