ListeSağlık

Sumak Nedir ? Sumağın Faydaları

Türkiye’de belirli bölgelerde yetişen sumağın sağlık açısından bir çok faydası bulunmaktadır. Sumak bitkisinin meyvesi toplandıktan sonra bu meyve öğütülür ve baharat haline gelene kadar bu işleme devam edilir.


Sumak Nedir?

Sumak bitkisinin meyvesi tamamen küre şeklini andırır, kırmızıdır ve ekşi lezzette olur. Kurutulma işlemleri uygun şekilde gerçekleştirildikten sonra, sofra tuzu ile güzel bir şekilde karıştırılarak öğütülür. Öğütme sonrasında baharat olarak “sumak” elde edilmektedir. Soğan ve Sarımsak bulunan salatalarda kokuyu azalttığı için tercih edilir.

Sumağın Faydaları

Dünya üzerinde yapılan araştırmalarda Sumak; dışarıda dolaşan insanlar için en güçlü iltihab önleyici olduğu kanıtlanmıştır. Bu baharatın ORAC grafiğinde ise en üst sıralarda yer aldığı bilinmektedir. Sumağın her yeri antioksidanlar ile doludur. Kanser, Kalp hastaları ve yaşlanma belirtilerinde sumak tavsiye edilmektedir. Ayrıca diyabet, şeker hastaları içinde faydalı bir bileşen olarak yerini almaktadır.

  • Hazımsızlığa karşı etkilidir ve mideyi rahatlatır. Böylelikle mide ağrısı, kramp ve gazm gibi sorunlara karşı çözümü vardır.
  • Boşaltım sisteminde oluşabilecek bazı etkilere karşı boşaltım sistemini desteklediğinden ötürü, ishal ve kabızlığa karşı faydası bulunmaktadır. Bağırsak hareketlerini de desteklemektedir.
  • Kan şekerini dengeler, kandaki şeker oranı yüksek olan kişiler genellikle sumak kullanır.
  • İçerdiği antioksidan ile vücuttaki toksinleri, zararlı maddeleri vücuttan atar. Salgınlara karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.
  • Kalp ve damar sağlığını koruyarak, kalp krizi, kalp felci ve diğer damar hastalıklarının insan vücudunda olası zararlarına karşı insanı koruduğu gözlemlenmiştir.
  • Metabolizmayı hızlandırmaktadır.
  • İdrar söktürücü etki oluşturur.
  • Yaşlanma karşıtı olarak bilinir, erken yaşlılık belirtilerinde, kırışıklık gibi sorunlarda bu tür oluşumları en aza indirmektedir.
  • Kadınlar için, regl dönemlerinin rahat geçmesini sağlamaktadır. Regl dönemlerinde ki ağrıların azalmasını ve regl düzelsizliğini en aza indirmekte önemli rol oynamaktadır.

Sumak Hangi Bölgelerde Yetişir?

Sumak, Türkiye’de en çok Güneydoğu Anadolu, Ege Ve Akdeniz Bölgelerinde bulunan dağlık alanlarında yetişmektedir.

Sumak Nasıl Tüketilir?

Sumak Suyu:Kış aylarında çeşitli salgınlara karşı sumak suyu tüketilmesinin önemli oranda insan vücudunda koruyucu özelliği bulunmaktadır. Öksürük, grip ve nezne gibi mevsimsel alerjilere karşı insanı korur. Solunum zorluğu çeken kişilere de iyi geldiği bilinmektedir.

Sumak suyunu hazırlamak için, bir bardak su, iki yemek kaşığı sumak ve bir yemek kaşığı miktarında bala ihtiyacımız vardır. Bal ve suyu tencerenin içine koyup belli bir süre kaynatın. Ardından Sumak suyunu üzerine ilave edin, 15 dakika kadar karıştırdıktan sonra hazırlanan karışımı demlenmeye bırakın. İyice demlendikten sonra sumak suyunu rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

cihan

Kullardan Bir Kul. blogseyir.com ile tüm dünya'ya seslenmeyi amaçlıyoruz. Farklı içerikler ile insanlara yeni öğretiler katma amacındayız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu