Sql Uzantılı Dosyayı Açma

Veritabanı bilgilerinin kayıt edildiği .sql uzantılı dosya nasıl açılır?

SQL Türkçe karşılığı “Yapılandırılmış Sorgu Dili” Olan ve tüm Dünya üzerinde Structered Query Language (SQL) ismi ile bilinmektedir. Tüm Dünya üzerinde en çok kullanılan veritabanı yöntemi sistemlerinden biri olan sql, bilgisayarda ve web yazılımları üzerinde veri depolama birimi olarak bilinmektedir. Sql, siteye giriş yapan insanların, site bilgilerinin yer aldığı bilgi depolama birimidir.

.SQL uzantısı ne işe yarar?

.SQL uzantılı dosyalar veritabanı sorgularından ibarettir. Bu sorgular ise veritabanı oluşturmak, kayıt görüntülemek, bilgi depolamak ve silmek gibi farklı işlevleri yerine getirmektedir.

Yazılım sektöründe olan insanlar işleri gereğince “SQL” uzantılı dosyaları da açmak zorunda kalabiliyor. SQL yapısına sahip veritabanları sorgularının uzantıları genellikle .sql ile biter. Bir statik web sayfasının çalışması için ve kullanıcıların site üzerinde değişiklikler yapması için sql’e ihtiyaç bulunur. Örneğin bir sql uzantılı dosyayı Windows işletim sisteminde not defteri ile açtığınızda şu şekilde görünecektir:

!40101 SET @[email protected]@CHARACTER_SET_CLIENT */; /*!40101 SET @[email protected]@CHARACTER_SET_RESULTS */; /*!40101 SET @[email protected]@COLLATION_CONNECTION */; /*!40101 SET NAMES utf8mb4 */; /*!40103 SET @[email protected]@TIME_ZONE */; /*!40103 SET TIME_ZONE=’+00:00′ */; /*!40014 SET @[email protected]@UNIQUE_CHECKS, UNIQUE_CHECKS=0 */; /*!40014 SET @[email protected]@FOREIGN_KEY_CHECKS, FOREIGN_KEY_CHECKS=0 */; /*!40101 SET @[email protected]@SQL_MODE, SQL_MODE=’NO_AUTO_VALUE_ON_ZERO’ */; /*!40111 SET @[email protected]@SQL_NOTES, SQL_NOTES=0 */; — — Current Database: `blogseyir_wp370` — — — Table structure for table `bt_emoji` —

.Sql uzantılı dosyayı görüntülemek için aslında bir not defteri uygulaması bile yeterlidir. Fakat büyük bir boyuta sahip olan .sql uzantıları açıldığında otomatik olarak hata vereceğini de unutmayın.

Windows işletim sistemi kullanan insanlar, Notepad + , Atom, Eclipse ve diğer kod editörleri aracılığıyla .sql uzantılı dosyaları rahatlıkla açabilirler. Chrome, Firefox ve Opera tarayıcıları üzerinden de .sql uzantıları açılabilir ve veriler görüntülenebilir.

Sql uzantılı dosyanın içerisinde bazı script kodları bulunuyor, scriptin tam anlamıyla çalışması için ise Microsoft Sql Server Management Studio yazılımını indirmelisiniz. Microsoft Sql Server Management Studio programı ile ücretsiz olarak sql uzantılı dosyalar oluşturabilir, sql uzantılı dosyaların içeriğini görüntüleyebilir, çalıştırmanıza sağlayacak bazı araçları da barındırmaktadır.

cihan

Birbirinden güzel yazıları siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz, okuduğunuz içerikler hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu