Bilim MakaleleriBiyografiListe

Şifre’nin Tarihçesi: Allan Scherr Kimdir

Amerikanın en popüler üniversitelerinden birisi olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde(MIT) 1962 tarihinde bilim insanları bilgisayarların güvenliği için yeni bir sistem geliştirmek üzereydi. Bu sistemin adı ise: şifre (password).


MIT’li araştırmacılar zaman paylaşımlı işletim sistemini(CTSS), o tarihlerde bilgisayarları paylaşmak zorundaydılar. Kullanım süreleri ise tamamen kısıtlıydı. O tarihlerde ne modem ne başka birşey sadece telefon ağı aracılığı ile sistemlere giriş yapılıyordu. Enstitü içerisinde birden fazla kullanıcı olduğu için her çalışan personele farklı bir şifre verilmesi kararı verildi. Günümüzde bilgisayar ve telefon gibi teknolojilerin olmazsa olmazı şifre türevi 1960’lı yıllarda faaliyete geçti. Bilgisayar dünyasında ise o tarihlerde tamamen kullanımı yaygınlaştırıldı.

Fernando Corbató tarafından geliştirilen bu sistem ile, bilgisayara giriş yapanlar belli bir süre bitiminde sisteme giriş yapamıyordu. Fakat, bu yapılan sistemsel değişiklik her ne kadar güvenli olsa da, MIT içerisinde yüksek lisans yapan ve eğitimini sürdüren bir genç bilgisayarcı tarafından kırılmıştır. O bilimcinin adı ise: Allan Scherr’dir.
Yüksek lisans tezini bu sistemin performansını ölçerek tamamlaması gereken Scherr, toplamda 10 saat kullanım süresi vardı.

“Bu sistemdeki farklı değişkenleri ölçebilmem için özel erişim iznim vardı. Yaklaşık 30 simulasyon hazırlamalıydım ama bana ayrılan süre çok azdı. Daha çok süre istedim ve reddettiler. Ben de bana ayrılan süreyi sıfıra indirmenin yolunu buldum.”

Scherr, bilgisayar içinde tüm şifrelerin toplandığı “Gizli kullanıcı şifreleri” isimli dosyayı buldu. Dosya ismi gizli’nin ters yazılışı biçimindeydi. Hiç kimsenin haberi olmadan bu dosyanın çıktısını yazdırmanın bir yolunu bulan Scherr, sistemde her kişinin kullandığı tüm kişisel şifrelere sahip olmayı başarmıştır!

“Artık sisteme istediğim zaman ve sürede girebiliyordum” diyen Scherr, kendisine yardım edecek bir arkadaş edindi. Finansal yöneticisine süs payı olarak şifrelerin bir kısmını gizliden vermiştir. Kendisi ile okul yıllarında dalga geçen arkadaşlarına ise çeşitli mesajlarda bulunuyordu.

Tarih 1970 yılını gösterdiğinde, şifreler artık hava limanlarında yolcu bilgilerine erişim için kullanılmaya başlandı. Aynı tarihlerde, banka müşteri içinde hesap bilgilerine şifre sistemi ile ulaşılmaya başlanmıştır. 1980 tarihine gelindiğinde ise, şifre gerektiren paylaşımlı bilgisayarların kullanımı tamamen yayılmıştır.
Her insanın günlük ihtiyacı gibi bir şifre mecburiyeti bulunuyordu artık.
Scherr’e göre, bir gün uyanıp da kendi yaşamımıza erişimimizin engellendiğini öğreneceğimiz yakın:

“Bence şimdiden bunu yaşıyoruz. Telefona pin kodunu birkaç kez yanlış giriyoruz, telefon devre dışı kalıyor.”
MIT’i bitirdikten sonra IBM teknolojisinde 30 seneye yakın çalışmıştır. Scherr, IBM’ın yazılım ve uygulama sistemlerinin bilgisayarlarla iletişim ağını geliştiren kişi olarak tarihe geçmiştir.
Bir gün Scherr’e kırılamaz şifreler ile ilgili bir soruda bulunan kişiye verdiği yanıt şu şekildeydi:
“Kafamı bir sürü şifreyle doldurmaktan hoşlanmıyorum.

“Ezberlediğim uzun ve karmaşık tek bir şifre var, tüm şifrelerimi yöneten bir uygulamaya girmemi sağlıyor.”

Daha Fazla Göster

cihan

Kullardan Bir Kul. blogseyir.com ile tüm dünya'ya seslenmeyi amaçlıyoruz. Farklı içerikler ile insanlara yeni öğretiler katma amacındayız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu