Rüya Nedir? Bilimsel Açıklamalarla Rüyalar

Psikanalizim kurucusu Freud’dan sonra gelen pragmatik teoriciler , rüyalar hakkında rüyaların gerçek hayatımızın birer aynası – yansımasıdır ifadelerini kullanmışlardır. Fakat rüyalar üzerine yapılan araştırmalarda, rüyaların nasıl işlediğini ve neden rüya gördüğümüz bilimselsel olarak açıklanamadı.

Sigmund Freud: ” Rüyalar, gerçekleşmemiş arzularımızın ya da derinde yatan korularımızın sahlenemesidir” ifadesi ile rüyayı kısaca bu şekilde tanımlamaktadır.

Eski Çağlarda Rüya Kültürü

Eski çağlarda Mezopomtya’da rüyalar, rüya yorumcuları tarafından yorumlanır ve tanımlanmaktaydı. Eski çağlarda bu kültürde Mısır uygarlığı ve Arap uygarlığı ile Yunan kültürünün rüya yorumlama kalıntıları olduğu görünmektedir.

Antik Yunan ve Antik Mısır’da rüya yorumlayan kişilerin statüleri din adamları kadar önemli bir statüsü vardı. Yunan filozofu Aristo’ya göre insanlar, zihnin” uykudayken eriştiği bilgelik seviyesini” koruma yetisine sahipti. Antik Hint Ve Çin gibi asya medeniyetlerinde ise Rüyalar dini ve dini olmayanlar şeklinde sınıflandırılırdı. Rüyalar geçmişten günümüze, fizyoloji, patoloji ve mitoloji gibi çalışma alanlarının ortak çalışma konusu olarak halen işlenmektedir.

Modern Bilime Göre Rüyaların İşlevselliği

Rüyaların en önemli özelliği de insan organizmasını aşan biyolojik bir olgu olarak tespit edilmesidir. Bu bulgu, hayvanların da tıpkı insanlar gibi rüya gördüğünün anlaşılması ile pekişmektedir. Bu durum rüyaların evrensel olduğunu kanıtlar niteliktedir. Çağlar öncesinde henüz insan türü ortaya çıkmadan evvel, hayvanlarında zihninde rüyaların var olduğu kanıtlanmıştır.

Modern bilimimn uyku döngülerini ortaya çıkararak rüyaların REM (Rapid Eye Movement) uykusu adı verilen bu aşamada meydana geldiğini göstermesi, rüyalara dair en geçerli bilimsel kanıtları sunmuştur.

Rem Aşamasında beyin, serotonin ve norefinetrin gibi motor sinyallerini kaslara ileten nörotransmiterlerin salgısını baskıamaktadır. Bu sayede gördüğümüz rüyada yr alan aktivitelerin sadece zihinde kalması ve insan vücuduna iletilmesini sağlamaktadır. Uyurgezer insanlarda REM aşaması tam düzgün işlevini yerine getirememektedir.
Rüyaların İşlevine dair bazı teoriler

Psikanalizin kurucusu Freud’a göre rüyalar gerçekleşmemiş arzularımızın ya da derinde yatan korkularımızın sahnelenmesiydi.

Freud’dan sonra gelen pragmatik teoriciler ise rüyaları gerçek hayatımızın birer yansıması olarak gördü. Ancak hiçbiri rüyaların nasıl işlediğini, neden rüya gördüğümüzü bilimsel verilerle açıklamadı.

Antik Uygarlıklar Rüyaları Nasıl Yorumluyordu?

Mezopotamya’da rüyalar, kehanetleri insanlara aktaran “rüya yorumcuları” tarafından yorumlanır ve tanımlanırdı. Bu kültürde Mısır uygarlığı, Arap uygarlığı ve Yunan kültürünün rüya yorumlama geleneklerinin kalıntıları görülmektedir.

Antik Mısır’da ve Antik Yunan’da rüya yorumcuları din adamları kadar önemli kültürel statüye sahiplerdi. Yunan filozof Aristo’ya göre insanlar, zihnin ‘uykudayken eriştiği bilgelik seviyesini’ koruma kapasitesine sahipti.

Antik Hint ve Çin gibi Asya medeniyetlerinde rüyalar dini ve dini olmayan şeklinde sınıflandırılır, fizyoloji, mitoloji ve patoloji gibi alanların çalışma konusu halinde işlenirdi.

Modern Bilim ve Rüyaların İşleyişi

Rüyaların insan organizmasını aşan biyolojik bir olgu olduğunun en önemli kanıtı, hayvanların da rüya gördüğünün anlaşılmasıdır. Bu çıkarım sayesinde rüyaların evrimsel sürecin bir parçası olduğunu ve insan türü ortaya çıkmadan önce de hayvanların zihninde var olduğunu biliyoruz.

Bugün modern bilimin uyku döngülerini ortaya çıkararak rüyaların REM (Rapid Eye Movement) uykusu adı verilen aşamada meydana geldiğini göstermesi rüyalara dair en bilimsel kanıtları sundu.

REM aşamasında beyin norefinefrin, serotonin gibi motor sinyalleri kaslara ileten nörotransmiterlerin salgısını baskılar ve bu sayede rüyada yer alan aktivitelerin yalnızca zihinde kalmasını ve vücuda iletilmemesini sağlar. REM aşaması düzgün işlemeyen bireylerde uyurgezerlik gibi problemler ortaya çıkar.

Rüyaların İşlevine Dair Teoriler

İnsan beyni uyuduğu anda normal uyanık olduğu zamanlara nazaran daha aktif bir durumda olduğu gözlemlenmiştir. İnsan beyni, uyku sırasında kendini yeniler ve güncelleme yapan bir bilgisayar gibi beyni günceller. Bazı teori sahipleri ise rüyaların, bilgileri uzun zaman içinde hafızada tutmaya yardımcı olduğunu düşünmektedir.
Rüyaların hissel ve duygusal hafızasının olduğu limbik sistem ile doğrudan bağlantılı olduğu varsayılmaktadır. Bu limbik bölgede rüya görmeyle birlikte en üst derecede aktif olduğu tespit edilmiştir.

Bazı Şairlerin Rüyalar hakkında ki sözleri

”Rüyada susuzların gözüne, dünyanın her yeri pınar görünür.” (Şeyh Şadi Şirazi)

”Rüyaların, mantıkla alışverişi yoktur.” (Şeyh Sadi)

”Rüyalar, asla esir edilemezler.” (R.Tagore)

”En güzel rüyaların bile bir sonu vardır.” (Yaşar Nabi Nayır)

”Rüyaların mantıkla alışverişi yoktur.” (Milne)
”Rüya bilinçdışına açılan kral kapısıdır.” (Sigmund Freud)
”Yaşam bir rüyadır, ölümse bir uyanış.” (Voltaire)
”Bugün diyorum ki dostlarım, şu anın getirdiği güçlüklere ve engel­lemelere rağmen bir rüyam var benim. Bir rüyam var… Gün gelecek bu ulus, ayağa kalkıp kendi inancım ger­çek anlamıyla yaşayacak; şüphesiz olan bir şey var ki bütün insanlar eşit yaratılmıştır. Bir rüyam var… Gün gelecek, eski kölelerin evlatlarıyla eski köle sahiplerinin evladan, Georgia’nm kızıl tepelerinde kardeşlik sofrasına birlikte oturacaklar. Bir rüyam var… Gün gelecek, Mississippi Eyaleti bile, adaletsizliğin ve baskılann sıcağıyla çölleşmiş olan bu eyalet bile, bir özgürlük ve adalet vahasına dönüşecek. Bir rüyam var… Gün gelecek, dört küçük çocuğum, derilerinin ren­gine göre değil karakterlerine göre değerlendirildikleri bir ülkede yaşayacaklar.” (Martin Luther King)

“Rüya dediğin şey de bizlerden olur işte
Ve minicik ömrümüzü yine bir uyku noktalar.”
– Shakespeare, Fırtına

cihan

Birbirinden güzel yazıları siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz, okuduğunuz içerikler hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin lütfen.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu