Biyografi

Oğuz Atay Kimdir? Oğuz Atay’ın Akıllara Durgunluk Veren Sözleri

Türk Edebiyatının usta yazarlarından Oğuz Atay kimdir?

Oğuz Atay, 12 Ekim 1934 tarihinde Kastamonu’da doğmuştur. 1951 tarihinde Ankara Maarif Kolejini tamamladıktan sonra Oğuz Atay, mezuniyetinin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Bölümünü okumaya başlamıştır. İstanbul Teknik Üversitesinden ise, 1957 tarihinde mezun olduktan sonra, İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’nde öğretim üyesi olmuştur.

Aramızdan erken ayrılan Oğuz Atay’ın bir çok eseri, insanlara ilham olmuş niteliktedir. Bazı kitaplarında söylediği derin anlamlar da bir o kadar etkili sözlerdir.

1975 tarihinde doçent olan Oğuz ATay, mesleği ile alakalı olarak “Topografya” isminde bir kitap çıkartmıştır.

1971-1972 tarihleri arasında ise “Tutunamayanlar” eserinin yayılmasından sonra TRT Roman Ödülünü kazanmıştır. Tutunamayanla romanı ile Oğuz Atay, Türk edebiyatında önemli yazarlar arasında yerini almıştır.

Oğuz Atay, beyninde oluşan tümör yüzünden 1977 tarihinde vefat etmiştir. En büyük eseri ” Türkiye’nin Ruhu” kitabını tamamen bitiremeden yaşamını yitirmiştir.

Oğuz Atay’ın Eserleri:

Romanları: Tutunamayanlar (2 cilt, 1971, 1972, 2004), Tehlikeli Oyunlar (1973, 2004), Bir Bilim Adamının Romanı (1975), Eylembilim (tamamlanmamış, 1998, 2004).
Öykü:Korkuyu Beklerken (1975, 2004).
Oyun : Oyunlarla Yaşayanlar (oyn., 1979 – 80, DT, bas. 1985, 2004).
Günlük:Günlük (1970-77 arası tuttuğu günlükler, 1987, 2004).
ve Topografya (1970) adlı bir de meslekî kitabı mevcuttur.


Oğuz Atay’ın Bilinmeyen Özellikleri

1957 ve 1959 tarihleri arasında askerliğini yaptıktan sonra Kadıköy Vapur iskelesinde tamir ve kontrol personeli olarak çalışmıştır. Kadıköy Vapur iskelesinden ayrıldıktan sonra İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi( Yıldız Teknik Üniversitesi)’nde İnşaat Bölümü’nde öğretim üyesi olmuştur.
Oğuz Atayın Babası uzun yıllar boyunca CHP’de milletvekilliği yapmıştır. Babası Cemil Atay, 11 yıl milletvekilliği üstlenmiştir. Aynı zamanda Cemil Atay, Avukattır. Oğuz Atay’In annesi ilk okul öğretmeni olarak görevini sürdürmüştür. Oğuz Atay’ın kendisinden küçük bir kız kardeşi bulunmaktadır.
Oğuz Atay, gençlik yıllarında sürekli karikatürler ile ilgilenirdi. İçine kapanık bir çocuk olarak bilinen Oğuz Atay, çevresinde, sokaklarda gördüklerini kağıda karikatür olarak dökerdi. Atay, yıllar sonra yazacağı kitaplarında bu mizah anlayışı çocukluk yıllarında belirginleştiği bu yönü ile belli olmaktadır.
Oğuz Atay, hayat arkadaşı Pakize Kutlu ile 1972 tarihinde bir söyleşi esnasında tanışmıştır. Pakize Kutlu ile 1974 tarihinde evlenmiştir.

Tutunamayanlar Kitabından Alıntılar

Bir de vatan denen bir şey vardı ki, çok iyi korunması gerekiyordu. Bizler, her sabah hep bir ağızdan onu özümüzden çok sevdiğimizi, ant denilen bir şey içerek haykırıyorduk.

İnsan kendini beğenmeden yaşayamaz. Kendini beğenirse, diğer insanlar onun hayatını cehenneme çevirmeğe çalışırlar. Bunun için, insan, hem kendini beğenmeli hem de beğen memelidir
Senden büyük Allah var.

Kültür, sadece bazı isimleri hatırlamaktan ibaret değildir, deniliyordu. Kültür, bu isimleri yerli yerinde ve başka isimlerle münasebetini bilerek kullanmak demekti.
Kendime yeni bir önsöz yazmak istiyorum. Yeni bir dil yaratmak istiyorum. Beni kendime anlatacak bir dil.

“ Küçük şeylerden memnun olmasını bilmelisin. Küçük sevinçler büyük atışlara yardım eder. ”

“Düşünceler göklere yükseliyor, fakat vücut toprağa bağlı… Tek tek koparılması kolay olan milyonlarca iplikle bağlı… ”

Hayatımın başı ve sonu belliydi; hiç olmazsa ortasını kaçırmamalıydım.

Kitaplara ithaflar yazmak, beğenilen satırların altını çizmek, sayfaların kenarına düşüncelerini yazmak Selim’e, kendini ele vermek, insanların ortasında çırılçıplak kalmak gibi geliyordu.

İnsanların kitaplara bir takım çizgiler çizmeye, kelimeler yazmaya hakkı yoktu..

İz bırakmayan bir suçlu kriminoloji tarihinde görülmemiştir.

Deniliyor ki bir çok insanın kanına girmiş olan Kafka bile bütün evrakını yakamamış.

Biliyorsunuz sayın üstad: acele etmemek gerekir.

Oğuz Atay’a Ait Bazı Fotoğraflar

Daha Fazla Göster

cihan

Kullardan Bir Kul. blogseyir.com ile tüm dünya'ya seslenmeyi amaçlıyoruz. Farklı içerikler ile insanlara yeni öğretiler katma amacındayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu