ListePsikoloji

Narsisizm Nedir? Narsisist Kişilerin Özellikleri Nelerdir?

Bu Dünya'da var olan herşey, onların hizmetinde olarak görürler. Başkalarının ne düşündüğüne asla bakmazlar. Başkalarının düşüncelerine saygı duymazlar.

Narsisizm, bireyin kendisini abartıya kaçmayacak şekilde beğenmesine denir. Kişinin kendine alşık olması gibi farklı tanımlamaları yapılmakta. Fakat bu tanımlamalar tamamen yanlıştır. Türkçe karşılığı ise, özseverlik sözcüğü ile eş anlamlıdır. Özseverlik ise, bireyin kendisini yüceltmesi ve tapması olayıdır. Bu tür davranışları sergileyen kişilere narsist denir.

Sigmund Freud, Narsisizm’i bireyin kendisini tamamen dünyadan soyutlandırarak kendi libidosu egosuna yönlendirmesi olarak tanımlamıştır. Normal ve sıradan bir insanın yaşamını sürdürebilmesi için, Narsisizm makul ölçüde olmalıdır. Eğer ki, bireyin narsisizm duygusu abartıya kaçacak şekilde ise, bireyin akıl sağlığı ve toplum için olumsuz davranışları da olabilir. Bu tür kişiler ise, ruhsal sorunları beraberinde getirirler. Nevroz, paranoya ve psikoz’da narsisizm etkileri olduğundan fazla görülmektedir.

Tarihin Tüm büyük diktatörlerinde Narsisizm etkisi belirgin olarak görülmüştür. Diktatörler, kendilerini güçlü görürler, yeteneklerini diğer insanlardan üstün olarak yansıtırlar. Bu davranışın ise benimsenmesini istemişlerdir. Diktatörlerin en büyük korkuları ise, bu güçlerin ve sahip oldukları sonsuz şehvetin günün birinde kaybetmeleridir. Etrafındaki herkesi kendisine düşman olarak görmektedir.

Dış dünya “ben” olmadığı için, narsisit kişiler dış dünyayı algılayamaz/anlayamaz. Diktatörlerin en büyük korkusuda budur aslında.

Tamamen kişilik bozukluğu olarak görülen narsisizm, etrafında ki insanların düşüncelerine ve isteklerine hiçbir şekilde ilgi göstermezler. Narsisist kişiler, istedikleri ilgiyi göremediklerinde ve hedeflerine ulaşamadıklarında, kendi kendine erirler ve çökerler. Empati duyguları yoktur. Evrende bulunan herşey, sadece onlar için vardır.

Narsisist Kişilerin Ortak Özellikleri:

Başkalarının düşünceleri kendi hizmeti için vardır. Aksi olduğunda o düşünceler ve eylemler geçersizdir.
Kendi hedefine ulaşamayan Narsist, öfkelenir ve öfkesine asla hakim olamaz.
Öfke kontrolleri yoktur. Kısa süre içerisinde saldırgınlaşırlar.
Başaramadıkları bir eylem sonrası, çöküntü aşamasına girerler. Ağır psikotik tablolara dahi girerler.

Bir İnsanın Narsist Olduğunu Nasıl Anlaşılır?

İngiliz Terapist Dr. Tennyson Lee, Narsisistik Kişilik bozukluğu alanında uzmanlaşmış bir kişidir. Dr. Tennyson Lee, psikayristlerin kullanmış oldukları rehber kitabına göre bu kriterlerin narsist kişiler ile bağlantılı olduğunu söylüyor.

  • Büyüklük taslar. Başarılarını abartır, yeteneklerini de abartır.
  • Kendisinin en ufak bir başarısını, sınırsız güç, zeka, güzellik ve yüce bir sevgi olarak görür.
  • Kainatta kendisinin, eşi benzeri olmadığına inanır.
  • Sürekli birilerinin beğenmesini ister.
  • Çıkarları için başkalarını kukla olarak kullanır.
  • Empati yeteneği yoktur.
  • Başkalarını kafasının içinde sürekli kıskanır.
  • Kendini beğenmiş tavırlar sergiler, başka kişilere saygısı asla olmaz.
Daha Fazla Göster

cihan

Kullardan Bir Kul. blogseyir.com ile tüm dünya'ya seslenmeyi amaçlıyoruz. Farklı içerikler ile insanlara yeni öğretiler katma amacındayız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu