Sağlık

Korona Virüsü’ne karşı sağlıklı beslenme yolları

Covid 19’un Türkiyeye gelmesi ile her insan artık tedirgin olmaya başladı! İnsanlar yediklerine ve içtiklerine tamamen dikkat etmeye çalışıyor. Fakat hangi besin kaynağının bağışıklık sistemine etki ettiğini pek bilmiyorlar. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nden bir diyetisyen bu konu hakkında çeşitli araştırmalarda bulundu. Diyetisyen Anıl Çiğdem Uygur, COVİD-19 salgınının çoğaldığı bu zamanlarda, vücut bağışıklığını etkileyici besinleri önerdi.

Virüse karşı Neden Sağlıklı Beslenmeliyiz?

Covid-19 virüsü, unutmayın öncelikle zayıf ve bağışıklığı zayıf kişileri ele alır. Çünki bu kişilerin vücutlarında bu virüse karşı etki edecek bir besin bulunmamaktadır. Sağlıklı beslenen kişiler ise, bu salgınlara karşı bir nebze de kendisini korur. Kronik rahatsızlığı olan kişiler sürekli temiz hava solumaları ve beslenmelerine de dikkat etmelidir. Bu virüs, grip, nezne gibi bulaşır. Etkisi altına aldığı vücudu ise kolay kolay terk etmez.

Anıl Çiğdem Uygur, Pandemi olarak kabul edilen bu virüsün, önleyici ya da tedavi edici hiçbir besinin olmadığını belirtti. Herşeyin başı, sağlıklı beslenme olduğunu vurgulayan Anıl Çiğdem Uygur şu sözlerle devam etti:”Sağlıklı, güvenilir gıdalar ile yapılacak yeterli ve dengeli beslenme, uyku düzeni ve stres düzeyinin düşük tutulması ile beraber, bağışıklık sistemini güçlendirici etki göstermektedir. Karın doyurmak, can sıkıntısını gidermek, her istediğini yemek-içmek, az yemek, çok yemek değil; imkanlar dahilinde, yeterli protein almak, posa, vitamin, mineral ve antioksidan yönünden zengin, akılcı beslenmek hedeflenmelidir. Bu süreçte olabildiğince besleyici, raf ömrü uzun, dayanıklı gıdalar satın alınmalıdır” dedi.

Yapılan araştırmalarda, insan sağlığına en iyi gelen besinler arasında doğal besinler yer alıyor. Diyetisyen Anıl Çiğdem Uygur, bu süreç içerisinde vatandaşların evde kaldıkları günlerde dengeli beslenmeleri gerektiğine süreki vurgular yaparak, geleneksel yemeklerin daha çok tüketilesini de belirtti.Çiğdem Uygur, “Su eklenerek hazırlanacak, koruyucu içeriği yüksek hazır makarna karışımları ve hazır çorbalar yerine geleneksel beslenme kültürümüzde olan bulgur, mercimek, erişte, tarhana gibi besinler soframızda yer almalıdır.” dedi.

Her gün ve her öğün taze, iyi yıkanmış, çürüksüz, mevsime uygun sebze ve meyveler tüketilmelidir. Kilo kontrolü ve doygunluk sağlamak için özellikle sebzeler ana öğünlerde mutlaka bulunmalı, sağlıklı beslenme tabağımızın yarısı bu besinlerden oluşmalıdır. Etsiz sebze yemeği, söğüş doğranmış sebze, rendelenmiş havuç, dilimlenmiş turp, maydanoz, soğan söğüş, iyi yıkanmış yeşilliklerle renkli beslenmeye gayret edilmelidir.

 

Daha Fazla Göster

cihan

Kullardan Bir Kul. blogseyir.com ile tüm dünya'ya seslenmeyi amaçlıyoruz. Farklı içerikler ile insanlara yeni öğretiler katma amacındayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu