Biyografi

John Napier Kimdir? Kısaca John Napier

John Napier, matematikte bir çığır açan kişidir. Logaritmanın babası olarak tarihe ismini kazımıştır. John Napier, 16. yüzyılda geliştirmiş olduğu abaküs sistemi olan Napier’in kemikleri ile çarpma, karakök alma, bölme gibi karmaşık işlemleri rahat bir şekilde yapabiliyordu. Bu ünlü dahinin hayatı ve Napier’s Bones diğer ismi ile Napier’in Kemiklerinin nasıl çalıştığı hakkında da bilgilerde bulunacağız.

John Napier Kimdir?

John Napier, Logaritmanın bulucusu – mucidi olarak bilinir. Kendince has teknikler geliştirerek şu anda halen daha günümüzde var olan basitleştirilmiş teknikleri hayatımıza entegre etmiştir.
John Napier, 1550-1617 taihleri arasında yaşamış bilgisayar mucitleri kategorisinde ismini ön sıralara taşımış bilim adamıdır. 1550 tarihinde İngilterenin Edinburg kentinde doğmuştur. Babasının ismi Archibald Napier, annesinin ismi ise Janet Bothwell ‘dir. Hayatı boyunca trigonometri ve hesaplama tekniklerine karşı ilgisi bulunuyordu.
Napier, Rabdology isminde ki eserini 1617 sonuna doğru Edinburgh, İskoçya’da yayınlamıştır. İlk çalışması ise Napier’in kemikleridir.

John Napier, Saint Andrews Üniversitesinde eğitim görmüştür. Matematiği içinden gelen merakı ile daha da çok araştırmış ve bu sayede matematiği benimsemiştir. Amatör bir matematikçi olarak bilindiği o tarihlerde, sayısal hesaplamalarda kolaylıklar sağlayacak alternatifler ararken, Napier kemikleri cetvelleri olarak bilnen üzerinde rakamlar yazılmış küçük değnekler ile çarpma ve bölme yöntemlerini bulmuştur.
1,2,3,4,5,6……. şeklinde ki aritmetik dizi ile bu aritmetik dizilere karşılık gelen 10,100,1000,10000,…. biçimde ki geometrik dizisi arasında ince ilişkiyi görmüştür. 1614 tarihinde ele aldığı “Logaritma Kurallarının Tanımı” isimli eserinde, aritmetik dizi ile geometrik dizinin karşılaştırılmasından bahsetmiştir. Matematik dünyasına ise “Logaritma” kavramını getirmiştir. Burada ele alınan aritmetik dizi, geometrik dizinin logaritması olarak bilinir.

John Napier Tarafından ele alınan Eserler

  • A Plaine Discovery of the Whole Revelation of St. John. (1593),
  • A Description of the Wonderful Canon of Logarithms. (1614),
  • Construction of Logarithms ( 1619).
Daha Fazla Göster

cihan

Kullardan Bir Kul. blogseyir.com ile tüm dünya'ya seslenmeyi amaçlıyoruz. Farklı içerikler ile insanlara yeni öğretiler katma amacındayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu