Dünya Üzerinde Görülen 8 Salgın

Tarih boyunca birçok insanın ölümüne sebep olan ve yaşam şekillerinin önemli ölçüde değişmesine neden olan virüsler… Bazı imparatorluklar, bazı ülkeler, bazı köy hayatlarının yaşamını değiştiren 8 Salgın.

 

14. yüzyıl vebası ve Batı Avrupa’nın yükselişi

Veba, Avrupa’da 1350 tarihlerinde nüfusunun %3’ünü öldüren çok büyük salgın olarak tarihlere geçmiştir. Fakat, milyonlarca insan ölmesine rağmen salgından etkilenen ülkeler hızlı bir şekilde büyüme göstermiş ve dünyanın en zengin ülkeleri konumuna gelmeleri de bu dönemlere ve bu salgına dayalıdır.

Hıyarcıklı Veba (bubonik veba) o tarihlerde yüksek oranda ölümlere sebep olmakla birlikte, çoğunlukla köylü insanlarının ölümüne neden olmuştur. Köylü insanların ölmesi ile, işgücü sıkıntısı çeken işverenler geride kalan işçilere daha fazla para vererek işlerini idame ettirmişlerdir.
Kısaca, eskiden var olan feodal sistem tamamen bu salgın sonrasında parçalanmaya başlamış: Bu parçalanma ile Batı Avrupa daha modern ve ticaret odaklı – nakit sistemine doğru gitmiştir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Veba

Amerikanın Su Çiçeği ile mücadelesi

Avrupalılar 15. yüzyılda yeni dünyayı keşfetmiştir Yeni keşif sonrasında yerliler ile temas eden Avrupalı kaşifler, gittikleri her yere virüs ve bakteri bulaştırmışlardır.
Su çiçeği, Avrupa nüfusunda 3/1 oranında insanların ölümüne yol açmıştır. Tarih notlarına istinaden, milyonlarca insan ölmüştür ve kısaca yerli nüfusun %90’ı yaşamını yitirmiştir. Bağışıklık sistemi zayıf olan Avrupalılar ilaç denemeleri sonrasında başarısız olmuş, yerlilerin ise hiçbir şansı yoktu. Bu durumdan istifade eden Avrupalılar, Amerika kıtasını kolonilere bölerek kendi insanlarını yerleştirmiş ve yaşamışlardır.
Tarihler 19. yüzyılı gösterdiğinde de, Amerikan yerlilerinden iki kişden birii Avrupa topraklarına ayak bastığında çeşitli hastalıklar dolayısıyla ölmüştür.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Suçiçeği

Tifüs Salgını

Tifüs Salgını, 1914 ila 1918 tarihleri arasında Tifüs bakterisini taaşıyan bitlerin sebep olduğu bir salgındır. Savaşın hemen sonrasında çıkması da durum şartlarını oldukça zorlamıştır. Asya ve Avrupa ‘da 25 milyon kişi hastalanmıştır. Sovyetler Birliği ülkelerinde ise 3 milyon insan yaşamını yitirmiştir. Batı ülkeleri salgının hangi sebepten olduğunu kısa bir sürede çözmüş ve bitlerden kurtulmak için çeşitli önlemler almışlardır. Doğu ülkeleri ise salgının çözümünde geç kalmışlardır. Bu sebepten ötürü dünyan genelinde yüksek oranda insan yaşamını kaybetmiştir.

İspanyol Gribi Salgını

1918 tarihinde yani Birinci Dünya savaşı sonrasında 500 milyon insanın yaşamını yitirmesine sebep olan salgındır. Bu virüs, H1N1 influenza virüsü sebep olduğu için yüksek ateşe sebebiyet veriyordu.
İspanyol Gribi salgınının diğer virüslerden ayıran özelliği ise, bağışıklık sistemi ve bünyesi ne kadar güçlü ise bir insanın o insanda o kadar yüksek ateş meydana gelirdi. Tarih kayıtlarına en büyük felaketlerden birisi olarak geçmiştir.

Asya Gribi Salgını

Çin’de 1957 tarihinde başlayan bu salgın, (influenza-A virüsü) ördeklerde mutasyona uğrayarak insanlara geçtiği düşünülüyor. Asya gribi olarak da adlandırılan bu hastalık, yaklaşık olarak 4 milyon kadar insanın yaşamını yitirmesine sebep olmuştur. Aşısı bulunan bu salgın ile 40 milyon kişi aşılanmıştır.
Asya Gribi ile, toplumsal aşılanma bilincinin önemi ve etkisi en güzel örneklerden birisi olmuştur.

HIV – AİDS virüsü

20. yüzyılda maymunlardan insanlara geçtiği anlaşılan HIV virüsünün ilk örneği 1959 tarihinde Kongo’da görülmüştü. Fakat teşhisi ve ismi ancak 1980 tarihinde konulmuştur. Son 35 yıldır, 36 milyon insanın ölümüne sebep olan bu virüsün henüz tedavisi kesin olarak bulunamamıştır. Yalnızca, önlem alınarak ve hastalığa yakalandıktan sonra hayat boyu ilaç tedavisi zorunludur.

Cocoliztli salgınları

Cocoliztli salgınları: Tarihler 16. yüzyılı gösterdiğinde eski ismi ile “Yeni İspanya” ismi ile anılan bugünkü ismi “Meksika” olan bölgede farklı hastalığın aynı dönem içerisinde oluşmasıyla yaşanmış salgın felaketidir.
Geçmiş dönemlerde cocoliztli salgınlarına kesin çözümler ve teşhis konulamamıştır. Balıklarda bulunan salmonella bakterisi sebebiyle oluştuğu düşünülen bu salgının 1520 – 1576 yıllarında 15 milyon kadar kişinin yaşamını yitirdiği belirlenmiştir. Venezuela’dan Kanada’ya kadar yayıldığı belirlenmiştir.

Antoninus (Galen) salgını

Roma İmparatorluğu (165-180) tarihleri arasında yaşanmış olan ve doğu seferlerinden dönen askerlerin getirmiş olduğu salgındır. Bir günde bu salgın hastalık yüzünden ölen kişi sayısı 2 bindir. Tarihin ilk büyük veba salgını olarak kayıtlara geçmiştir.
Tarih araştırmacıları, yaptıkları araştırmalar sonucunda bu salgın hastalığının çiçek ya da kızamık olduğundan şüphelenmiş fakat, tam teşhis konulamamıştır. Salgın sebebi ile Roma İmparatorları Lucius Verus ve Marcus Aurelius Antoninus yaşamını yitirmiştir. Roma İmparatorluğu toplam nüfusunun %30’unu kaybetmişti.

cihan

Birbirinden güzel yazıları siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz, okuduğunuz içerikler hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin lütfen.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu