Güncel

Bi’Komşu uygulaması yayında!

COVİD-19 salgını ile, birçok iş yeri ve fabrikalar işçileri ücretsiz izne çıkartmış durumda. Durumu olmayan, faturalarını ödemekte zorlanan ailelere yardım etmek isteyen kişiler Bi’komşu isimli uygulama üzerinden ihtiyaç sahiplerinin faturalarını ödeyebilirler!

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü‘den mezun olan dört arkadaş corona virüsü sebebiyle ekonomik sıkıntı çeken ailelere bu uygulama ile ulaşmayı hedefliyor. Hiçbir şekilde uygulamadan pay ya da buna benzer bir gelir elde etmek yok. Sadece insanlara faydalı olacak bu uygulama ile, ödemekte zorluk çekilen faturaları, ihtiyaç sahipleri site üzerinden ekleyerek insanların ödemelerini bekliyorlar. Bi’Komşu‘ uygulamasının temel amacının ” herkes kendi yakın çevresine gücü yettiği kadar destek olsa bu çığ büyümeden komşular arasında çözülebilir” olduğu belirtildi. ‘Bi’ Komşu’ (bikomsu.com) uygulaması bu sayede hayata geçti.

Bi’komşu uygulaması 13 nisan da faaliyete geçmiştir. Bu uygulamaya 45 ülkeden hemen herkes ulaşım sağlamış vaziyette.

‘Bi’ Komşu‘ uygulamasının kurucularından olan Aykut Hocaoğlu :
“Sağlık açısından zengin fakir ayırmadan herkesi eşit şekilde tehdit eden Kovid-19, ekonomik anlamda herkesi eşit etkilemedi. Bu anlamda sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, merkezi yönetim ve kurumsal firmalar dört bir yandan yardım kampanyalarına başladı ancak tüm bu çabaya rağmen hala yardım bekleyen büyük yığınlar olduğunu fark ettik. Öte yandan ‘biz’ olma duygusunun gitgide yükseldiği bu süreçte birilerine yardımcı olmak isteyen birçok insan da var ama bu insanlar doğru yardımı nasıl yapacaklarını bilemiyor. Biz de ‘Herkes kendi yakın çevresine gücü yettiği kadar destek olsa bu çığ büyümeden komşular arasında çözülebilir.’ düşüncesiyle bir sosyal girişim başlatmaya karar verdik. Bunu herhangi bir kurum ya da kuruluş çatısı altında değil de insanların dayanışma ruhunu ön plana çıkaran bir modelle yapmak istedik. Komşuluğun, her ne kadar son yıllarda etkisi azalsa da bu coğrafyanın en kadim geleneklerinden biri olduğunu biliyoruz. Bu ruhu da yeniden canlandırmak umuduyla Bi’Komşu fikri doğdu.” açıklamasında bulundu.

Bi’komşu sitesine giriş yapmak için : bikomsu.com

Daha Fazla Göster

cihan

Kullardan Bir Kul. blogseyir.com ile tüm dünya'ya seslenmeyi amaçlıyoruz. Farklı içerikler ile insanlara yeni öğretiler katma amacındayız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu