Liste

Astral Seyahat Nedir? Astral Seyahat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnsan beden (vücut) ve ruhun birleşiminden oluşur. Astral Seyahat, Parapsikoloji‘de bu, “beden-dışı deneyim” olarak adlandırılır “out-of-body experience” (OBE) olarak, Metapsişik’te ise “şuur projeksiyonu” olarak adlandırıldığı bilinir.

Ruhun Bedenden ayrılması olarak nitelendirilen Astral seyahat hakkında insanları bilinçlendirecek bir içerik hazırladık.

Astral Seyahat Nedir?

Astral Seyahat, rüya kavramı olarak görünse de, rüyadan çok farklı bir boyuttadır. Bazı bilim adamları, ruhun bedenden tamamen ayrılması ve farklı boyutlara geçmesi olarak nitelendir. Astral seyahat yolculuğu yapan bir kişi için fiziksel engeller tamamen ortadan kalkar. Ruh bambaşka boyutlarda yolculuğa çıkar.

Kısaca, astral seyahate çıkan bir kişi için, ne pencere ne de kapı engeli vardır. Astral seyahatte farklı ülkeler, gezegenler ve bilmediğimiz alemlere de geçişler yapabiliriz. Ne kadar eğlenceli görünsede o kadar da tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu yolculukta, insanların göremediği, görülmemesi gereken varlıklar da karşınıza çıkabilir

Bazı varlıklar, astral seyahate çıkan deneyimsiz insanlara korku salabilir. Bu korku tüm vücudu kilitleyebilir ve zihnini tamamen bulandırmaya sebep olabilir. Aklın çeşitli oyunlarına da maruz kalabilir. Astral seyahate çıkan insan, cennet kadar güzel yerler görebilir velakin, cehennem kadar kötüye yakın yerlerde görebilir. Astral seyahatte hiçbir zaman korku ve endişeye kapılmamanız gerekebilir. Bu faktörler astral seyahatte çok önemli hususlardır.

Astral Seyahat Nasıl Yapılır?

Bazı insanlarda bu tür olgular doğuştan gelir, kimi insanlar ne kadar istekli olsa da ömürleri boyunca astral seyahat deneyimi yaşamak nasip olmayabilir. Astral seyahat için bazı yöntemlere başvurmak gereklidir. Astral seyahat nasıl yapılır? Astral seyahat yaparken detaylar nelerdir?
Öncelikle Astral Seyahat’e çıkacak kişi, korkusunu, endişesini yenmesi gerekir. Eğer kişi yenemez ise bu korkulardan ötürü astral seyahat deneyimini yaşayamaz. Kimi insanlar astral seyahatte, ruhunun vücudundan ayrıldığı anı gördüklerinde korkuya kapılabilir.

Tarih Boyunca Astral Seyahat Deneyimi Yapan Kişiler

Astral Seyahat deneyimi yapan ve bu alanda bir çok deneyime sahip olan kişiler arasında en çok araştırma yapan kişilerden birisi Robert Monroe’dir. Robert Monroe astral seyahat hakkında ki araştırmalarını “Journeys Out of Body” isimli kitabına aktarmıştır. Monroe Enstitüsünde bu tür çalışmalarını sürdürmüştür. Halen daha monroe enstitüsünün astral seyahat üzerine çalışmaları mevcuttur.

Astral seyahatin, okült ve teozofik kaynaklarda ve birçok araştırmacının çalışmalarında “irâdi olarak fiziksel bedenden ayrılma” şeklinde tanımlanmıştır. Dr.Scott ROGO, Leaving The Body, 1983, İngiliz parapsikolog Celia Gren bir ayrım yaparak “fiziksel beden-dışı deneyimler”den kendiliğinden (irade-dışı) oluşanları için ekzomatik deneyim (ecsomatic experience) terimini ortaya atmıştır.

Labaratuarlarda yapılan Astral Seyahat Deneyleri

İnsanın kendi iradesi ile gerçekleştirilen bu deneyim esnasında kişinin bilinçli olması sebebiyle diğer beden-dışı deneyimler arasında çok farlı bir yeri vardır. Bu tür deneyler genellikle parapsikoloji labaratuarlarında yapılır. Kişinin deneyler esnasında 5 duyu organı ile algılayabileceği bilgilerden daha çok fazlasına ulaştığı gözlemlenmiştir. Astral seyahat esnasında, kişinin hiçbir şekilde fiziksel neslere ve uzaklık kavramına takılmadığı gözlemlenmiştir. Yani bu kişinin, farklı kıtalar arasında, farklı ülkeler arasında yolculuk yapabileceği ve fiziksel engellerin içinden geçebileceği deneyimler arasındadır. Fiziksel bedenden çıkan ruh, farklı alemlere ve farklı boyutlara doğru gidebileceği de öne sürülmektedir. Astral seyahate çıkan bir kişinin, uyku esnasında yaptığı bu seyahat, fiziksel bedenine geri döndüğünde bir rüya olarak anımsayacağı da bulgular arasındadır.

Astral Seyahat için kullanılan Yöntemler

Hipnoz Yöntemi

İnsanları hipnoz yöntemi astral seyahat için en etkili yöntemdir. Fakat ne kadar çok etkili olsa da bu yöntem bazen tehlikeleri de beraberinde getirebilir. Hipnoz esnasında bilinçaltı ortaya çıkacağı için astral seyahatin beynimizin bir oyunu olduğu bilinemiyor. Hipnoz yönteminin astral seyahat için pek güven verdiği söz edilemez.

Su Altı Yöntemi

Su altı ismi verilen bu yöntem de insanın konsantrasyonu çok önemlidir. Konsantrasyonun sağlandığı esnada ruhun bedenden ayrılmaması gibi bir sorun oluşursa, kişi kendisini su altında hissedecektir. Su altında hissettiği için nefesi tükendiği algısı oluşacaktır. Nefesin tükendiğini hisseden beyin hemen su yüzeyine çıkmak isteyecektir. Su üstüne çıktığında ise ruh, bedenden daha rahat ayrılma şansı elde edecektir.

Konsantrasyon Ve Mum Yöntemi

Tüm Dünya üzerinde derin arınma ve derin konsantre olmak için en iyi yöntem sessiz bir şekilde oturup zihni boşaltmaktır. Mum tekniği ise, rahatlama sonrası yapılacak işlemdir.

Karanlık ortamlarda, tek başına kaldığınızda ruhunuzu dinlemek ve dinlendirmek için, mum ve tütsü gibi kokular kullanabilirsiniz. Bu esnada, ruhunuzu uyandıracak mistik şarkılarda dinlemeniz sizin için iyi olabilir.

Ruhunuzu dinlendirmek için bu tür etkinlikleri tekrar etmelisiniz. Unutmayın insan ruhu tek olduğunda kendi benliğini bulur ve döner.

Kuran-ı Kerimde Astral Seyahat ile ilgili bazı ayetler

Zümer Suresinin 42. ayetinde şöyle buyuruyor “Allah, ölenin ölüm zamanı gelince, ölmeyenin de uykusun da iken canlarını alır da ölümüne hükmettiği canı alır, ötekini muayyen bir vakte kadar bırakır. Şüphe yok ki, bunda iyi düşünecek bir kavim için ibretler vardır.”


“Zemin/yer ile gökler, bir hükûmetin iki memleketi gibi birbirine alâkadardırlar. Ortalarında ehemmiyetli irtibat ve mühim muameleler vardır. Zemine lâzım olan ziya/ışık, hararet/ısı ve bereket ve rahmet gibi şeyler semadan geliyor, yani gönderiliyor. Vahye istinat eden bütün edyân-ı semaviyenin/Semavî dinlerin icmâı ile ve şuhuda istinad eden/keşif yoluyla gördükleri hakikatlere dayanan bütün ehl-i keşfin tevatürüyle, melâike ve ervah semadan zemine geliyorlar”. (Sözler, s.177 – 15. Söz-)


“Kur’an’ın bahsettiği o geniş hakikatler, bütün dal-budaklarıyla, amaçları ve ortaya koydukları sonuçlarıyla, çok geniş bir yelpazede, o kadar tenasüple birbirine uygun, birbirine lâyık, birbirini kırmayacak, birbirinin hükmünü bozmayacak, birbirinden tevahhuş etmeyecek / birbirine karşı yabancılık çekmeyecek bir surette Allah’ın isim ve sıfâtlarını, iş ve fiillerini öyle bir tarzda beyan eder ki, bütün ehl-i keşif ve hakikat ve daire-i melekûtta cevelân eden/Allah’ın memleketinde seyahat eden bütün irfan ve hikmet sahipleri, Kur’ân’ın o beyanlarına karşı “Sübhânallah” deyip “Ne kadar doğru, ne kadar mutabık, ne kadar güzel, ne kadar lâyık” diyerek tasdik ediyorlar.” (bk. Sözler, Yirmi Beşinci Söz, s. 435)


Bazı Alimler Ve Allah Velilerinin Astral Seyahat Hakkında Sözleri

İbini Sina Şöyle söyler:

“Beden nefsin çalışmasına uygun bir hale gelince ruh bedene gönderilir istenirse bedenden ayrılır. Tamamen ayrılınca bir daha yok olmaz.”


Şeyh Bedrettin

“Bazen kendimi latifleşmiş hissederim fizik bedenim o varlığın bir kopyasıdır. Bu latif varlık beden şeklinde görülür. Tıpkı buharın yoğunlaşmadan evvel görülememesi gibi buhar yosunlanınca bulut olur görülür.”


Mevlana

“Can atlarınızı eğersiz koyar bu sır ölümün kardeşidir sırrıdır. Ama gündüzün geri gelmesi için ayaklarını uzun bir bağla bağlar. Can boşlukta astar gibi gizlidir bedense yorgan altında döner durur. Sen bedensiz bir bedene sahipsin.”

 

Daha Fazla Göster

cihan

Kullardan Bir Kul. blogseyir.com ile tüm dünya'ya seslenmeyi amaçlıyoruz. Farklı içerikler ile insanlara yeni öğretiler katma amacındayız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu