2020 KPSS Nasıl Hazırlanmalıyım ?

KPSS atama bekleyen genç üniversite mezunlarının önündeki aşılması gereken en büyük engellerden bir tanesi. Özellikle her geçen yıl mezun sayılarını katlanarak artması ve buna zıt olarak ise kadro sayısının azalması atanma ihtimalini çok zorlaştırıyor.

Atanabilmek için bölüm ve branşa bağlı olarak değişmekle birlikte bazen 85 üstü puan bile yetmeyebiliyor. Örneğin İnşaat mühendisliği mezunu bir aday 90 puan alarak atanamadı 2018 kpss puanı ile. Durum böyle olunca 2020 KPSS için ciddi bir hazırlık sürecine girmek gerekiyor.

Peki neler yapılmalı ? Madde madde ilerleyelim

Kural-1 : Asla pes etme.

KPSS ciddi emek isteyen bir sınav. Bazı adayların yaptığı hatalardan en büyüğü çalışmaya başladığında aniden yüklenip sonra yine aynı şekilde aniden bırakması oluyor. Bu maalesef fayda etmez. Bunun yerine dengeli bir şekilde çalışmak ve pes etmemek çok önemli. Unutmayın zirveye en yakın olanlar pes etmeyenlerdir.

Kural-2: Kendini Tanı

Birçok KPSS hazırlanan memur adayının en sık sorduğu soruların başında ” Nasıl çalışmalıyım” 2020 ”KPSS Nasıl Hazırlanmalıyım ?” gibi sorular gelmektedir.

Öncelikle her yiğitin farklı bir yoğurt yiyişi vardır sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. KPSS’de tam olarak öyle. Kimse sizin şartlarınızı sizden daha iyi bilemez. Kendinizi tanımanız, konu eksiklerini bilmeniz, Bölümünüzün kadro sayısı,taban atama puanına göre tepki alıp ona göre çalışma programınızı şekillendirmeniz gerekmektedir. Örneğin bir hemşirelik mezununa 70*75 puan atanmak için yeterlidir. Ama inşaat mühendisi için 90 puan yetmeyebilir. Bu ikisinin çalışma programı aynı olabilir mi ?

Kural-3. Konu Eksikliklerini Tamamla

KPSS hazırlanan memur adaylarının yaptığı en büyük hatalardan birisi de Konuları bitirmeden ya da konu eksikleri var iken deneme çözmeye çalışması veya soru bankalarına geçmesidir. Bu durumda da netler düşük gelir ve memur adayının morali bozulmaktadır. Bu da çalışma şevkini düşüren ve verim almamanıza neden olan bir yöntemdir.

Kural-4 : Bol Bol tekrar yap

Özellikle Genel Kültür.( Tarih*Coğrafya*Anayasa ) gibi sözel dersler bir süre sonra unutulabilmektedir. Bu nedenle bu dersleri bol bol tekrar etmekte fayda var.

 

 

 

 

 

 

 

 

Birk konuyu bitirdikten sonra konunun pekişebilmesi için mümkünse farklı soru kaynaklarından bol bol soru çözmek faydanıza olacaktır. yanlış yaptığınız soruları not almayı da ihmal etmeyin. Unutmayınız ki yaptığınız her yanlış soru yeni bir bilgi demektir.

Yazımızın devamı gelecek.

Yazının devamı için sitemizi takip etmeyi unutmayın.

Herkese İyi çalışmalar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu